Obrazy Aleny Cigánkové

2. 7. – 29. 9. 2024 Galerie Orion Muzea Vyškovska

Vernisáž výstavy v úterý 2. července 2024 v 16:00 hodin

Alena Cigánková pochází z Uherského Hradiště, po přestěhování na severní část republiky žila nejdříve v Novém Jičíně, pak ve Studénce. Krásná krajina řek a rybníků, řeka Odra jsou vzpomínkami na její mládí. A pak poznala Hanou, zde žije již 55 let. Vyškov se stal jejím opravdovým domovem, kde vychovala děti, tady prožila svůj profesní život. I tenhle kraj s rovinami, kopečky a lesy si zamilovala. Již v mládí ráda navštěvovala památky a výstavy umění. Výtvarná výchova se také stala specializací jejího pedagogického působení. Velkým koníčkem Aleny Cigánkové je turistika, ráda poznává zajímavá místa a ty jsou pak inspirací pro její obrazy. V důchodu se stala členkou vyškovského maňáskového divadélka Sokolík. Bylo potřeba převzít mimo hraní i návrhy scén, malování kulis atd. A tak se dala do malování, které se stalo jejím dalším velkým koníčkem. Převážně používá suchý pastel, někdy tempery. Z palety si vybírá škálu teplých barev, které nejlépe souzní s jejími pocity. Námětem není jen krajina v různých ročních obdobích ale i památky, staré domy či ulice. Portrétní malba je v jejím podání melancholicky laděná. Má ráda i suché kytky v aranžmá své kamarádky, jindy ji zaujme jen jeden artefakt. Některé obrazy vytváří s použitím suchých květů a dotváří je malbou.

Obrazy Aleny Cigánkové