Fotoklub Orion 1904-2024

5. 10. – 10. 11. 2024 velký výstavní sál Muzea Vyškovska

Vernisáž výstavy v pátek 4. října 2024 v 17:00 hodin

První česky mluvící fotoklub na území Moravy byl založen ve Vyškově. Stalo se tak 11. října 1904 v Restauraci Besední dům, kde proběhla ustavující schůze. Oficiální název zněl: „Orion – 1. moravský klub fotografů-amatérů ve Vyškově“. Činnost členů fotoklubu se odehrávala v několika „odborech“, z nich nejaktivnější byl projekční, ten připravoval přednášky s promítáním diapozitivů, později se věnoval i kinematografii. Aktivitu klubu nepřerušily ani obě světové války. Přerušení způsobil až nástup komunistů k moci v roce 1948. Z tohoto prvního období se zachovalo ve fotoarchívu muzea mnoho fotografií dokumentujících události ve městě. Pod názvem Orion pokračoval fotoklub až v roce 1973, kdy se věnoval především umělecké fotografii v rámci tzv. zájmové umělecké činnosti.

Na výstavě jsou prezentovány nejstarší alba fotografií, dobové fotoaparáty, historický diaprojektor tehdy zvaný skioptikon, malé soubory nejvýznamnějších členů a po jedné fotografii od současných autorů.

Fotoklub Orion 1904-2024