Krása dřeva

21. 9. – 17. 11. 2024 Muzeum Bučovice

Vernisáž výstavy v pátek 20. září 2024 v 16:00 hodin

Řezbářská tvorba Jana Filípka z Bučovic

Dřevo je jedním z přírodních materiálů využívaných od pravěku až do dnešních dob. Ze dřeva se vyráběly a vyrábí jak předměty užitkové povahy, tak předměty dekorativního charakteru. Mnoho řemesel se zabývalo zpracováním a využitím dřeva, mezi ně patří i řezbářství. Výstava Krása dřeva představuje návštěvníkům dřevo jako výrobní materiál a řezbářství jako tradiční řemeslo. Dřevo a práci se dřevem mohou návštěvníci poznávat nejen z textových panelů, ale také prostřednictvím výukových boxů s různými druhy stromů a dřev, včetně podoby listů, květů a plodů.

Podstatnou část výstavy tvoří řezbářské výrobky bývalého učitele Jana Filípka (1919–2017), které Muzeu Vyškovska v roce 2022 na přání svého otce věnoval pan Josef Filípek z Bučovic. Jan Filípek pocházel z Nevojic, kde prožil celé dětství, měl tři bratry a jednu sestru. Maminka pocházela z Letošova, otec byl obuvníkem. Vystudoval klasické gymnázium a učitelský ústav, za 2. světové války byl totálně nasazen na nucené práce do Vídně, kde čistil kanalizace. Odtud utekl schován pod vagonem vlaku, v roce 1944 se ke konci války zúčastnil protifašistického odboje. V poválečných letech byl učitelem a ředitelem na několika školách v okrese. Tvořit řezbářské výrobky začal až v důchodovém věku. Výsledky této hezké práce vystavoval na školách v obcích na Bučovicku (Nevojice, Dražovice, Letonice, Křižanovice ad.), v Bučovicích i ve Vyškově. První výstavu měl v Mouřínově při 100. výročí postavení nové místní školy v roce 1987. Své řezby rozdával známým a rodinným příslušníkům; některé výrobky skončily v jiných evropských státech nebo i v zámoří.

Ve stolových vitrínách jsou také umístěny řezbářské a truhlářské nástroje, na stěnách visí doprovodné textové panely o řezbářství a jeho technikách. Dva velkoformátové tisky, které visí na stěnách, představují dílnu řemeslníka se dřevem a přírodní scenérii s listnatými stromy. V naučném koutě o dřevě jsou umístěny interaktivní prvky a úkoly pro návštěvníky, včetně dřevěných hlavolamů.

Krása dřeva